Каталог
Меню

Центральний офіс:

Тел.: (061) 220-15-00 / (098) 441-15-41

Email: Office@mpka.com.ua

Філія Київ:

Тел.: (044) 227-36-77 / (068) 774-74-77

Email: Kiev@mpka.com.ua

Філія Львів :

Тел.: (067 ) 612-38-37 / (067) 678-93-24

Email: rm.east@mpka.com.ua

Силовий кабель що це?

Силовий кабель – це кабель для передачі електроенергії струмами промислових частот.

У практичному сенсі мається на увазі кабель для передачі трифазного струму від головного розподільного щита ввідно-розподільчого пристрою промислових підприємств, комунальних та інших об’єктів до споживачів електроенергії. Використовується для стаціонарної прокладки, також використовується для підключення рухомих установок / агрегатів / обладнання. Простіше кажучи силовий кабель – це кабель, який використовують для передачі електричного струму вже промислового, тобто високої напруги. За допомогою силового кабелю можна передавати електрику від підстанцій до житлових будинків, до промислових підприємств і громадських будинків. Переважно розраховані на напругу до 10-35 кВ, але є марки, які витримують напругу до 220 і 330 кВ

Залежно від області і роду застосування, може складатися з різних конструктивних елементів.

 

Кожен силовий кабель складається як мінімум з трьох елементів:

струмопровідна жила;
ізоляція струмопровідної жили;
оболонки;

 

Для покращень характеристик в силовий кабель виробники можуть включити:

екран;
поясну ізоляцію;
подушки під броню;
броню;
заповнювач.

 

Матеріал струмопровідної жили, це зазвичай мідь або алюміній. Ізоляція струмопровідної жили може виконуватися з просоченого паперу (кабель з паперовою ізоляцією) або полімеру (наприклад, зшитий поліетилен).
Силовий кабель з просоченою паперовою ізоляцією застосовується в електричних мережах з напругою від 1 до 750 кВ і частотою 50 Гц.
Кабель з ізоляцією із зшитого поліетилену використовується як при низькій, так і при високій напрузі, витримує високу температуру, має високу міцність, при перенавантаженні мережі допомагає уникнути виникнення короткого замикання, від інших кабелів відрізняється меншою вагою.

 

Технічні характеристики:

температура експлуатації: від -50  до + 50 ° C;
температура, допустима для тривалого нагрівання жив: +90 ° C;
температура, максимально допустима при короткому замиканні: від +250 ° C;
термін служби: не менше 30 років.

І тепер детальніше про склад кабелів. Кожен силовий кабель зроблений з струмопровідної жили, ізоляції та оболонки. У багатьох силових кабелях також є броня і екран. Тепер по порядку.

 

Що таке жила в кабелі?

Жила – це одна з частин кабелю, яка проводить електричний струм. Сукупність ізольованих жил утворює сердечник. Сердечник буває сплетений і багатодротовий. Взаєморозташування або форма перерізу елемента буває плоска і секторна. Також площа поперечного перерізу жили – один з важливих параметрів.

 

Бувають струмопровідні і заземлюючі жили.

Струмопровідна жила – це основа кабелю. Жила може бути зроблена з 1-5 дротів. Форма елементів жил буває круглої або сегментної (секторної). У жили круглої форми поверхню поперечного перерізу має форму кола. У секторної (сегментної) жили – форма схожа на трикутник з закругленими кутами. Кабельні вироби упорядковуються по виду перетину і діаметру.

Нульова (заземлювальна) жила – це жила, яка приєднує джерело струму до заземленої або незаземленої нейтралі джерела струму. Ця нейтраль заземляє струм. Щоб, якщо при появі стороннього струму, ці струми йшли в землю, не пошкоджуючи ізоляцію проводів або кабелю. Коли поруч прокладені кілька кабелів, між ними з’являється навідна напруга. Ця напруга з часом псує ізоляцію. Щоб цього не відбувалося, є заземлювальна жила. Такі жили використовуються при нерівномірних навантаженнях електромережі. Заземляючі нитки розміщуються по центру проводу і в них невеликий переріз. Їх елементи забезпечують безпечне використання кабелю.

 

Одножильні та багатожильні силові кабелі і проводи.

Провід в силовій категорії поділяється на одножильні (однодротяні) багатожильні (багатодротяні).

Одножильні складаються з одного провідника. Вироби з таких проводів використовуються, щоб подавати електрику в будинку і громадські будівлі. На промисловому виробництві одножильні використовуються, щоб вивести електрику від генераторів в загальну мережу.

Багатодротяні дроти зроблені з декількох переплачених між собою жил. Щоб збільшити пластичність, в середині дроів, між жилами проводиться нитка. За допомогою стійкої до вібрації гнучкої продукції з багатодротяних проводів можна приєднувати побутові прилади до електромережі.

 

Що таке силовий кабель і з чого він складається?

З чого зроблена жила силового кабелю?
Щоб створити жили, використовуються різні матеріали. В основному – це сплави алюмінію, міді і стали. Можна об’єднувати склади сировини. Синтетичні матеріали також допустимі. Провід роблять з пластмаси або скла, щоб пропускати оптичні сигнали. Ніхромові жили використовуються, щоб розсіювати тепло.

Жили з міді.

Згідно з способом виробництва, мідні жили бувають пластичними або твердими. Діаметр однодротових жил дорівнює 16-95 мм, у багатодротяних – 25-800 мм. Ефективні, надійні і довговічні мідні сплави дорого коштують.

Жили з алюмінію
У алюмінієвих жил невелика здатність проводити електрику. Еластичні алюмінієві дроти можуть деформуватися, тому їх потрібно регулярно перевіряти на безпеку з’єднань в мережі. Проводи з алюмінієвих сплавів – тверді.

 

Екрани, заповнювачі та оболонки силового кабелю.

У стоковому кабелі є безумовно необхідні шари між ізоляцією. Це екрани, наповнювачі, оболонки і захисні покриття.

Екран – обплетення кабелю, призначений як для зменшення впливу зовнішніх електромагнітних випромінювань на внутрішній, сигнальний провід кабелю, так і для зменшення паразитного випромінювання прохідних по внутрішнім жилам сигналів.Екрани захищають від зовнішнього електромагнітного впливу. Вони зроблені з фольги, паперу, яка оброблена спеціальним вмістом.

Заповнювач – елемент, слугуючий для заповнення вільних проміжків в кабелі або проводі з метою передання необхідної механічної стійкості, поздовжньої герметичності і форми. Заповнювачі з пластмаси, гуми і паперових стрічок бувають у формі джгутів. За допомогою елементів можна змінювати щільність примикання частин всієї конструкції. Складові надають виробу потрібну форму, роблять виріб герметичним і стійким до зовнішніх механічних впливів.

Подушка, бронепокров або броня – це остання з частин дроти. Броня зроблена з оцинкованих стрічок і дротів. Вона робить виріб міцним.
Оболонка силового кабелю не повинна проводити електрику.

Якщо постійна напруга електромереж становить 10 кВ, то можна використовувати кабелі із зовнішньою ізоляцією з гуми. Такі вироби використовують в трасах, у яких різний рівень електропроводки. Ці пластичні кабельні вироби гігроскопічні. Бронювання проводу зі сталі зупинить деформацію.

Щоб зробити електропроводку, у якій постійна напруга 0,66-6 кВ використовуються кабелі з ізоляцією з полівінілхлориду. Можна використовувати ці недорогі і пластичні матеріали в дуже холодну і жарку погоду.

Легкий, довговічних покращений склад із зшитого поліетилену дуже стійкий до вологи і коливань температури.

 

Отже давайте розглянемо типи силових кабелів.

Кабелі силові з ізоляцією із просоченого паперу в свинцевій або алюмінієвій оболонці

Кабелі силові з ізоляцією із просоченого паперу з мідними і алюмінієвими жилами призначені для передачі і поширення електричної енергії при номінальній напрузі до 10 кВ включно. Такі кабелі застосовують для фіксованого монтажу і залежать від різниці рівня траси. Для того, щоб захистити гігроскопічна паперову ізоляцію в конструкції кабелю передбачена свинцева або алюмінієва оболонка. Кабелі з алюмінієвими оболонками не можна застосовувати в умовах впливу на них агресивних середовищ (пари лугу, концентровані лужні розчини). В таких умовах необхідно застосовувати кабелі в свинцевих оболонках.

Кабелі силові з гумовою ізоляцією

Застосовують для стаціонарного монтажу в електромережах напругою до 10 кВ постійного струму. Кабелі призначені для прокладки на трасах з необмеженою різницею рівнів. Перевага кабелів з гумовою ізоляцією: низька гігроскопічність (вбирання вологи) і гнучкість. Однак гума не стійка до ультрафіолету і озону, тому варто потурбуватись про захист кабелю від руйнівних чинників.

Кабелі силові з ПВХ ізоляцією

Кабелі силові з ПВХ ізоляцією розраховані на стаціонарну прокладку в електромережах з номінальною змінною напругою 0,66 кВ, 1-6 кВ. Ізоляція на основі ПВХ одна з найдешевших кабельних ізоляцій, що володіє еластичністю, а завдяки спеціальним добавкам може мати необхідні властивості, наприклад, морозостійкість і термостійкість.

Кабелі силові з поліетиленовою ізоляцією

Кабелі силові з ізоляцією із зшитого поліетилену з’явилися в 70-х роках 20 століття. З’явився кабель з ізоляцією із зшитого поліетилену (СПЕ) покликаний замінити застарілі кабелі, що мають просочену паперову ізоляцію. Кабелі розраховані на напругу 6, 10, 15, 20, 30 і 35 кВ (перша група); 45, 60, 110, 132 і 150 кВ (друга група); 220 і 330 кВ (третя група); площа перерізу кабелів варіюється від 35 до 200, тобто є кабельна продукція і більшого перетину -1000 і більше мм2. У порівнянні з паперовою ізоляцією кабелі з ізоляцією із зшитого поліетилену витримують більш високу температуру жил, стійкі до вологи, мають меншу вагу.

 

Види силових кабелів:

АВВГ – Силовий кабель з алюмінієвої струмопровідної жили, ізоляція і оболонка з полівінілхлоридного (ПВХ) пластикату, без захисного покриву.

ВВГ – Силовий кабель з мідною струмопровідною жилою, ізоляція і оболонка з полівінілхлоридного (ПВХ) пластикату, без захисного покриву. Додаткове маркування виду (4 × 4) означає, що кабель чотирьохжильний (перше число) перетином 4 мм (друге число).

АВВГ-П – Силовий кабель з алюмінієвої струмопровідної жили, ізоляція і оболонка з полівінілхлоридного (ПВХ) пластикату, без захисного покриву, плаский.

ВВГ-П – Силовий кабель з мідною струмопровідною жилою, ізоляція і оболонка з полівінілхлоридного (ПВХ) пластикату, без захисного покриву, плаский.

АВВГнг – Силовий кабель з алюмінієвої струмопровідної жили, ізоляція з ПВХ пластикату, оболонка з ПВХ пластикату зниженої горючості.

ВВГнг – Силовий кабель з мідною струмопровідною жилою, ізоляція з ПВХ пластикату, оболонка з ПВХ пластикату зниженої горючості.

АВВГ-Пнг – Силовий кабель з алюмінієвої струмопровідної жили, ізоляція з ПВХ пластикату, оболонка з ПВХ пластикату зниженої горючості, плаский.

ВВГ-Пнг – Силовий кабель з мідною струмопровідною жилою, ізоляція з ПВХ пластикату, оболонка з ПВХ пластикату зниженої горючості, плаский.

АВВГнг-LS – Силовий кабель з алюмінієвою струмопровідною жилою, ізоляція і оболонка з ПВХ пластикату зниженої пожежонебезпеки. Low Smoke, низьке димо-та газовиділення.

ВВГнг-LS – Силовий кабель з мідною струмопровідною жилою, ізоляція і оболонка з ПВХ пластикату зниженої пожежонебезпеки. Low Smoke, низьке димо-та газовиділення.

АВБбШв – Силовий кабель з алюмінієвою струмопровідною жилою, ізоляція з ПВХ пластикату, броньований (броня з двох сталевих оцинкованих стрічок; захисний шланг з ПВХ пластикату).
Призначені для експлуатації в стаціонарному стані при температурі навколишнього середовища від плюс 50 ° С до мінус 50 ° С, відносної вологості повітря до 98% при температурі до 35 ° С, в тому числі для прокладки на відкритому повітрі. Тривалість роботи даного кабелю в аварійному режимі не повинна бути більше 8 годин на добу і не більше 1000 годин за термін служби.

ВБбШв – Силовий кабель з мідною струмопровідною жилою, ізоляція з ПВХ пластикату, броньований (броня з двох сталевих оцинкованих стрічок; захисний шланг з ПВХ пластикату) Для прокладки в землі (траншеях), приміщеннях, тунелях, каналах, шахтах (крім прокладки в блоках), а також на відкритому повітрі, якщо кабель не піддається значним розтягуючим зусиллям, при наявності небезпеки механічних пошкоджень в процесі експлуатації.

АВБбШвнг – Силовий кабель з алюмінієвої струмопровідною жилою, ізоляція з ПВХ пластикату, броньований (броня з двох сталевих оцинкованих стрічок; захисний шланг з ПВХ пластикату зниженої горючості).

ВБбШвнг – Силовий кабель з мідною струмопровідною жилою, ізоляція з (ПВХ) пластикату, броньований (броня з двох сталевих оцинкованих стрічок; захисний шланг з ПВХ пластикату зниженої горючості.

ВБбШвнг-LS – Силовий кабель з мідною струмопровідною жилою, ізоляція з ПВХ пластикату зниженої пожежонебезпеки, броньований (броня з двох сталевих оцинкованих стрічок; захисний шланг з ПВХ пластикату зниженої пожежонебезпеки).

 

Строк служби силового кабелю.

Довговічність кабелів позначена державними нормами. Вона ділиться на фактичний, тобто реальний і гарантійний.

Виробник видає гарантію на свій виріб на строк, з початку використання виробу. 

Термін придатності кабелю – фактичний час використання виробу за стандартними технічними характеристиками. Для кабелів з ізоляцією з пластмаси фактична тривалість і час використання буває приблизно 25 років. Провід з просоченою паперовою ізоляцією можна використовувати 30 років.

Хочете знати більше, бути в курсі всіх подій, знати про новинки в асортименті кабельної продукції МПКА, і отримувати інформацію про унікальність і особливості тієї чи іншої кабельної продукції?

Обов’язково підпишіться на наші сторінки в соцмережі:

Facebook Instagram

  Заповніть форму

   Відправте запит на прорахунок

    ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ

     ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ