Каталог
Меню

Центральний офіс:

Тел.: (061) 220-15-00 / (098) 441-15-41

Email: Office@mpka.com.ua

Філія Київ:

Тел.: (044) 227-36-77 / (068) 774-74-77

Email: Kiev@mpka.com.ua

Філія Львів :

Тел.: (067 ) 612-38-37 / (067) 678-93-24

Email: rm.east@mpka.com.ua

Кабель для зварювального апарату

 

Зварювальний кабель використовується для з’єднань при дуговому зварюванні з використанням напівавтоматичних або автоматичних зварювальних апаратів. У цій статті ми розкриємо класифікацію зварювальних кабелів, як вибрати зварювальний кабель, на що звертати увагу при виборі, якою має бути жила зварювального кабелю, перетин зварювального кабелю, вимоги до гнучкості кабелю і чи можна подовжувати зварювальний кабель на інверторі, поговоримо про втрату струму. Так, Ви зможете підібрати кабель для зварювального апарату, яким буде комфортно працювати при будь-якій температурі повітря, а сама електрична магістраль зможе витримувати задані навантаження.

 

kabel-kg

Часто зустрічаються ситуації, коли необхідно замінити старий зварювальний кабель на новий, або разом з інвертором йшов занадто короткий або неякісний зварювальний кабель, коли бувають випадки, що в комплекті часто йдуть обміднені кабелі або з низьким вмістом міді 60-70%. Тоді постає питання вибору марки кабелю для зварювального апарату.
Довжина зварювального кабелю може бути різна, вона підбирається в кожному конкретному випадку окремо. Дехто примудряється носити з собою апарат на плечі, це не дуже гарна практика, так як всередині пристрою все-таки висока напруга. Найчастіше таке практикують любителі, які не знають, що таке нормальна робота (це коли у тебе один держак в руках і не потрібно тягати все обладнання з собою постійно).
Рекомендована довжина кабелю за підручником не повинна перевищувати 40 м. Незважаючи на це, є приклади використання кабелю 16мм 2 х50м на трансформаторі на 400А і ніяких втрат, перебоїв з підпалом і проблем з горінням дуги при цьому не спостерігається.

Отже перейдемо до основного, оскільки зварювальний кабель відчуває підвищені навантаження як з боку апарату, так і від зовнішніх факторів (будівельні умови, тертя об землю або бетон, нагрів, мороз), то від правильності вибору залежить термін його служби і ефективність. Спершу варто вникнути, які існують зварювальні кабелі і в чому їх відмінності, розглянемо нижче не повний але основний список:

 

 • КГ;
 • КОГ;
 • КГН;
 • КГ-ХЛ;
 • КГТ;

1.) Кабель КГ: (Розшифровується як “кабель гнучкий”) – це найпоширеніший тип кабелю. Ідеально підходить для експлуатації з постійним струмом до 1000 Вт або зі змінним до 600 В і частотою не вище 400 Гц. Провід використовується для підключення інвертора до мережі 220 або 380 В, а також приєднання держателя електродів і затиску маси.

 

2.) Кабель КОГ: (Розшифровується як “кабель особливо гнучкий”). На відміну від КГ кабелю, тут використовується більш тонкий діаметр жил, тому кабель виходить особливо гнучким. В результаті радіус повороту у нього менше. Це особливо стане в нагоді під час зварювання у важкодоступних місцях, коли зварнику потрібно завести руку з тримачем під незручним кутом. Також це практично під час роботи на висоті, де потрібно намотувати кабель на руку (щоб легше утримувати) – тоді петлі не будуть сильно випирати на всі боки. На відміну від КГ, він розрахований на пропуск 220 В з частотою 50 Гц.

 

3.) Кабель КГН: (Розшифровується як “кабель гнучкий негорючий”) – такий зварювальний кабель з додаванням в маркування букви «Н» означає, що матеріал негорючий. Ізоляційна оболонка виконана з жаростійкого матеріалу, що витримує температуру понад 200 градусів. Цей провід знадобиться, якщо доводиться вести електрозварювання / різання буквально в умовах спалаху (потреби МНС, ремонтні бригади на кораблях і т. д.). У побутовій і промисловій сферах це практично, коли збирається конструкція велика, і зварнику потрібно переміщатися по щойно звареним ділянок для продовження роботи. Тоді кабель, торкаючись з щойно нагрітим металом, не буде плавитися.

 

4.) Кабель КГ-ХЛ: (Розшифровується як “кабель гнучкий холодостійкий”) – маркування цього кабелю містить букви «ХЛ», що мають на увазі дозволену експлуатацію на холоді. Для цього до складу ізоляції доданий спеціальний каучук. Це дозволяє зберігати гнучкість при температурі до -60 градусів, тому особливо підійде для роботи в умовах холодної погоди і сильних морозів. Якщо Вам часто доводиться вести зварювання взимку на вулиці, то зверніть увагу на продукцію з маркуванням КГ-ХЛ.

5.) Кабель КГТ: (Розшифровується як “кабель гнучкий тропічний”) – даний тип кабелю витримує температуру повітря до +85 градусів, що є оптимальним рішенням для експлуатації у спекотному середовищі. Ізоляція активно чинить опір грибкам і плісняві, і кабель підійде для роботи у вологих теплих умовах.

 

І тепер основний акцент на двох основних зварювальних кабелях у виборі які найбільш користуються попитом і надійністю, (якщо без додаткової специфіки), то це КГ і КОГ.

Різниця між зварювальним кабелем КГ і КОГ. Візуально конструкція зварювального одножильного кабелю КГ і КОГ схожа і різниці між ними здавалося б немає:

 

Кабель КГ і КОГ конструкція:
– багатодротяна мідна жила, тобто що складається з окремих дротів.
– Синтетична плівка по жилі (візуально схоже на поліетилен, целофан).
– Гумова ізоляція
– Гумова оболонка
– У кабелі КОГ можливе накладення загальної ізоляційно-захисної оболонки з більшою товщиною (не менше 2-3 мм)

 

Проте відмінності між зварювальними кабелями КГ і КОГ є і досить істотні, і це клас гнучкості:
Зварювальний кабель КГ має 5-ий клас гнучкості, а КОГ – 6-ий. Що це означає?
Це означає, що діаметр дротів 6-го класу тонше 5-го класу. Наприклад, у КГ 1х16 діаметр дротів жили становить 0,41 мм, а у КОГ 1х16 – 0,21 мм, тому КОГ 1х16 гнучкіше і м’якше. У зв’язку з цим у КОГ мінімальний радіус вигину менше, це означає, що його можна більше зігнути під потрібним вам кутом. Кабель КОГ більш гнучкий в порівнянні з кабелем КГ.

Вага кабелю:
Вага 1 м кабелю КОГ 1х16 становить 240 г, вага КГ 1х16 – 310 м Чим довше ви виберете зварювальний кабель, тим він більш важкий. З урахуванням, що довжина зварювального кабелю може досягати 40 м, то різниця складе кілька кілограмів.

 

Різні параметри напруги:
Кабель КГ розрахований до 660 вольт при напрузі змінного струму (до 400 Гц), а КОГ – до 220 вольт і 50 Гц.

 

Тепер після ознайомлення характеристик, перейдемо до практичного підходу при виборі зварювального кабелю.
Перетин кабелю має бути підібрано виходячи з параметрів максимального струму зварювального апарату.
Необхідно дотримуватися “золотого” правила – чим вище сила струму в зварювальному апараті, тим більшого перетину кабель, слід придбати. Важливо не перестаратися, адже при недостатньому діаметрі жил обладнання може просто не запуститися. При цьому занадто товстий зварювальний кабель – це зайві витрати і надмірне навантаження для зварника, який змушений постійно переміщатися з проводом.

Для виконання відносно невеликих зварювальних завдань, особливо це стосується побутових питань, досить використовувати обладнання інверторного типу, яке відрізняється компактністю і доступною ціною. Параметри перетину кабелю для зварювального інвертора з різними струмовими характеристиками повинні бути такими:

 

Сила струму, Ампер Перетин кабелю, мм²
80-100 1х6
120-150 1х10
150-180 1х16
200-250 1х25
250-300 1х50
330-400 1х100 або 11х50
500-600 1х120 або 11х95
600 1х185 та вище

 


Більш масштабні і складні роботи вимагають застосування зварювальних трансформаторів або інверторів підвищеної потужності. Для струмових навантажень 289 Ампер необхідно вибирати кабель перетином 35 мм2, 350-362 Ампери – 50 мм2. Трансформатори, здатні “видавати” 437 Ампер вимагають 70 мм2 проводів, 522 Ампер – 95 мм2. Для коректної роботи зварювальних випрямлячів з величиною струму до 600 Ампер, необхідні кабелі з перетином 120 мм2.


ВАЖЛИВО!

Неправильно підібраний перетин кабелю веде до перегріву кабелю.
Всередині металевого сердечника знаходяться тонкі дроти, яких може бути від 30 до 1000. Їх загальний перетин вибирається по потужності апарату і використовуваного струму. Наприклад, кабель перетином 1х6 мм ² розрахований на максимальне навантаження в 11 кВт з силою струму 80-100 Ампер. Але ніколи не можна використовувати розрахункові значення по максимуму. Оптимально завжди ділити їх на 2. В результаті, такий провід підійде для джерела живлення з споживаної потужністю 5 кВт. При зростанні сили струму (А), необхідно збільшувати і перетин кабелю.

 

Якщо Ви варите “двійкою” (2 мм товщина електрода) на струмі 80 А, то цілком можете обходитися тонким кабелем 1х6 мм ². Але це не дозволить застосувати електрод “трійку” (3 мм товщина електрода). Тому апарати потрібно комплектувати виходячи з можливої ​​максимальної сили зварювального струму. Для побутового інвертора на дачі досить мінімального показника 1х16 мм². В майстерню необхідно 1х25 або 1х50 мм². Робота кабелем з меншим перетином призводить до його перегріву і розплавлення.

Звертайте увагу на ізоляцію кабелю, вона повинна бути достатньої товщини. Наприклад, для кабелю КГ 1х16 товщина ізоляції складає не менше 1,1-1,2 мм з урахуванням допустимих відхилень. Ізоляція найчастіше виконана з гуми, в руках кабель повинен легко гнутися.


ВАЖЛИВО! Ще один з нюансів це втрата струму в зварювальних проводах якщо ви вирішили подовжити кабель. Отже якої довжини можна використовувати подовжувач для підключення зварювального апарату. Формула розрахунку для зварювальних проводів.

Опір вірізка проводу:

R – Опір.

L – Довжина у метрах.

S – Перетин проводу в мм².

P – Питомий опір міді (рівне 0.017 Ом помножений на мм² і розділений на метри)

 

Формула виглядає так:

R = P x (L/S)

Наприклад:

Ви берете подовжувач 30 метрів. Перетин кабелю 1,5 мм ². Зварювальний кабель підключений до вашого апарату 7 метрів і перетин 25 мм².

Виходить R = 0.0017 x (30×2 / 1,5) – 0,68 Ом.

 

Йдемо далі.

U = 0,68 Ом множимо 45 (45 це максимальний струм що споживається, за приклад узято апарат “Сварог ARC 250 R112”) і виходить 30,6 В.

Таким чином ми бачимо, якщо ви використовуєте 30 метровий подовжувач з перетином 1,5 мм² , то до вашого апарату доходить не 220 В від розетки, а 189,4 В. (220-30,6).

Якщо ви візьмете подовжувач з більш товстим перетином, наприклад 25 мм², то втрата буде менше і становитиме 18,4 В. А це значить, що до апарату від вашої розетки дійде 201,6 В. (220-18,4).

Не потрібно вимагати від апарату неможливого, якщо ви підключаєте дуже довгий подовжувач, ви повинні розуміти, що будуть втрати в потужності апарату.

Давайте розглянемо ще один приклад. У стандартній комплектації практично всі виробники використовують триметрові зварювальні кабелі. Люди часто підключають дуже довгі зварювальні кабелі до апаратів.

Формула:

R = 0,017 x (7×2/25) = 0,00952 Ом.

Ми беремо кабель зварювальний довжиною 7 метрів і множимо на 2 (струм йде туди і назад, з цього потрібно 7 метрів множити на 2) потім ділимо на перетин, нехай перетин буде 25 мм². Отримуємо 0,00952 Ом.

 

А тепер друга формула.

Візьмемо зварювальний струм 210 А ² і помножимо на 0,00952 Ом. Отримуємо 420 Вт. Таким чином ваш апарат втратить у потужності 420 Вт. Чим товще перетин зварювального кабелю, тим менше втрати. Наприклад взявши 35 мм² зварювальний кабель, ви втратите 300 Вт від потужності.

 

Важливо!
Якщо ви використовуєте подовжувач, завжди його повністю розмотуйте. Якщо подовжувач зібраний в бобіну, то погіршуються умови охолодження, що може призвести до займання проводів або їх розплавлення, так як споживаний струм зварювального апарату вище допустимого струму подовжувача, як правило.

 

Тепер резюмуючи усе вищезгадане підведемо підсумки:
– Чим більше подовжувач – тим більше втрати.
– Щоб уникнути серйозних втрат – використовуйте подовжувач з товстим перетином кабелю.
– Щоб уникнути додаткових втрат при подовженні зварювального кабелю – використовуйте кабель з якомога більш товстим перетином.

 

Ще одне часте запитання. Скільки ж будуть втрати в Амперах, якщо використовувати довгий зварювальний кабель? Це дуже важко розрахувати, оскільки властивості зварювального джерела визначаються в ВАХ (вольт амперна характеристика). Для цього необхідно підключати зварювальний апарат до Баластного реостату і заміряти ампери при тій чи іншій довжині кабелю. Але на словах можна сказати, що при використанні хорошого зварювального кабелю з правильно підібраним перетином – втрати в Амперах будуть непомітні. Наприклад кабель до 10 метрів з перетином кабелю 25 мм² – ви не відчуєте втрат.

Хочете знати більше, бути в курсі всіх подій, знати про новинки в асортименті кабельної продукції МПКА,  та отримувати інформацію про унікальності чи особливості тієї чи іншої кабельної продукції?

Обов’язково підпишіться на наші сторінки у соцмережах в:
Facebook Instagram

 

  Заповніть форму

   Відправте запит на прорахунок

    ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ

     ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ