Каталог
Меню

Центральний офіс:

Тел.: (061) 220-15-00 / (098) 441-15-41

Email: Office@mpka.com.ua

Філія Київ:

Тел.: (044) 227-36-77 / (068) 774-74-77

Email: Kiev@mpka.com.ua

Філія Львів :

Тел.: (067 ) 612-38-37 / (067) 678-93-24

Email: rm.east@mpka.com.ua

Кабель для прокладки в землі

При монтажі електричного кабелю в приватний будинок або на дачі, постає питання, яким чином його краще зробити – повітряним (від стовпа до будинку) або підземним способом (вирити траншею і прокласти від місця заживлення і до щитка на будинку). Монтаж повітряного СІП (самонесучого ізольованого проводу) – це завжди набагато швидше і в кілька разів дешевше. Але часто можуть виникнути ситуації, коли доводиться заводити кабель живлення в будинок саме під землею.

Який саме кабель прокладати в землі, ми розглянемо трохи пізніше. Отже перейдемо до розгляду самого монтажу кабелю. По-перше, мінімальна відстань від траншеї з кабелем до фундаменту будинку має бути 60см дану траншею можна копати впритул з фундаментом будинку, розкопка траншеї під кабель біля фундаменту будинку заборонена. Після укладання в землю, кабель не повинен потрапляти на лінію дії сили фундаменту, спрямовану під 45 градусів від заснування. Також потрібні нормовані відступи від рослин і дерев на вашій ділянці. На яку глибину закопувати кабель в землю?
Глибина залягання кабелю – 0,7 м. І це відстань від поверхні до верху самого кабелю. З урахуванням того, що під ним буде піщана подушка в 10-15см, загальна глибина траншеї повинна бути не менше 0,9 м.

Найголовніша причина такої глибини траншеї під кабель – забезпечити оптимальний температурний режим для кабелю. Якщо прокласти його якомога ближче до поверхні землі, втрачається основна перевага підземної прокладки – відсутність впливу температури навколишнього середовища і погодних умов, оскільки верхній шар ґрунту прогрівається значно більше, та й волога після хороших дощів просто не досягне оболонки кабелю, якщо він у вас лежить на 70см. Плюси такої глибини закладки – це тиск. Чим глибше закопаний кабель, тим рівномірніше на нього розподіляється тиск зверху. Якщо ви ввели в будинок проходить від опори через дорогу, то тут закопувати кабель потрібно на ще більшу глибину – не менше 1 метра.

 

Нижній шар траншеї (під вашим кабелем) обов’язково засипається піском. Пісок обов’язково потрібно ретельно утрамбувати. Кабель без піщаної підсипки в траншею укладати не можна. В іншому випадку гострі камінчики та інші сторонні елементи в землі через деякий можуть пошкодити ізоляцію. Шар піску повинен бути під кабелем і над ним.

Укладання кабелю

Сам кабель потрібно укласти в траншею “змійкою” здійснюючи невеликі хвилеподібні вигини, з запасом в 1-2%. Цей запас якраз-таки і забезпечується змійкою. Ці вигини потрібні для захисту від розтягувань і деформацій. Якщо кабель укласти в ідеально рівну пряму лінію, то температурні деформації, які будуть супроводжувати роботу кабельної лінії, рано чи пізно пошкодять введення.

Поверх покладеного кабелю як ми і згадували вище, засипається невеликий шар піску, бажано також не менше 10см. Після цього для захисту від можливих перекопок землі лопатою, а також щоб позначити трасу, застосовують сигнальну стрічку. Якщо раптом хтось надумає рити в тому місці де у вас покладений кабель то сигнальна стрічка з написом “обережно кабель” буде повідомляти про небезпеку. Тобто, при розкопках, ви спочатку багнетом лопати повинні наштовхнутися на стрічку, але при цьому не дістати до кабелю. Сигнальна стрічка укладається на відстані 25см від кабельної лінії. Зважаючи на відсутність сигнальної стрічки, можна використовувати будь-які підручні матеріали. Головне укласти щось, що буде попереджати – наявність знизу кабелю.
Також рекомендується механічний захист кабелю, цеглою або азбоцементними плитами. Цеглини в якості захисту слід використовувати, коли мова йде про введення від підстанції на багатоповерховий будинок, завод або інший великий об’єкт. Силікатна або дірчастий цегла застосовувати не можна.

Виконавши вищезазначені роботи остаточно засипаємо траншею землею. Коротко підсумуємо за нормами закапування кабелю:

глибина траншеї 0,9 метра для підземної прокладки кабелю
піщана подушка (знизу) 10-15см в траншеї під кабель
піщана подушка (зверху) над кабелем в траншеї 10-15см
кабельна лінія (введення в землі)
сигнальна стрічка
червона цегла
остаточна закопку траншеї під кабель грунтом
Кожен шар після укладання трамбується вручну або механічним способом.
Отже ви отримуєте правильно покладений кабель.

Тепер перейдемо до розгляду самого кабелю який призначений для прокладки під землею. Для цієї мети використовуються спеціальні силові кабелі декількох основних марок. Залежно від корозійної активності грунту, його типу, і умов експлуатації кабелю в цілому, вибирають ту чи іншу марку силового кабелю. Наприклад, вологий і кислий грунт має високу корозійну активність, а в деяких випадках кабель може бути підданий розтягує навантаженні, і тоді йому потрібна додаткова міцність. Броньовані кабелі задовольняють цим вимогам, і не потребують додаткового захисту при монтажі.

Зазвичай для прокладки в землі використовується броньований мідний кабель марки ВБбШв або броньований алюмінієвий кабель АВБбШв
Завдяки броні з сталевих стрічок, прокладка цього кабелю здійснюється без додаткових захисних труб, оскільки саме броня забезпечує кабелю захист, як від механічних впливів, так і від гризунів.

ВБбШв та АВБбШв розшифровується так:

А – жили алюмінієві;

В – ізоляція жил з полівінілхлоридного пластика;

Б – броня з двох сталевих стрічок;

б – без накладеної під бронею захисної подушки, що оберігає від корозії і механічних пошкоджень шари під бронею;

Шв – шланг з ПВХ пластика;

Тобто ВБбШв (мідний) а АВБбШв (алюмінієвий, саме буква “А” говорить про наявність алюмінієвої жили)

Дані кабелі включають в себе наступні елементи:

1. Жили струмопровідні (мідні або А – алюмінієві), яких може бути від 1 до 5, причому є варіант 3 + 1, коли четверта жила, призначена для заземлення, має менший перетин.

Жили в свою чергу можуть бути 1 або 2 класу: одножильними (перетином від 2,5 до 625 кв.мм) або багатожильними (перетином від 2,5 до 240 кв.мм).

2. ПВХ ізоляція, що забезпечує колірне і цифрове (для кабелів перетином 70 кв.мм і вище) маркування жил: біла або жовта, червона або малинова, синя або зелена, коричнева або чорна, або жовто-зелена, цифри 0, 1, 2 , 3, 4.

3. Поясна ізоляція зі стрічок ПВХ.

4. Дві сталеві або сталеві оцинковані стрічки, що утворюють броню.

5. У кабелях перетином вище 6 кв. мм використовується бітум.

6. У кабелях перетином вище 6 кв.мм додатково застосовується обмотка поліетилентерефталатній плівкою.

7. Захисний шланг з ПВХ пластика.

Прокладка кабелю ВБбШв допустима навіть в грунті хімічно активному по відношенню до металу, його можна монтувати поблизу залізничних і трамвайних колій, які можуть бути джерелами блукаючих струмів. Кабель марки ВБбШв можна прокладати в місцях підвищеної вибухонебезпечності, він стійкий до перепадів температур, а діапазон допустимих температур – від мінус 50 до плюс 50 градусів Цельсія, це робить можливим застосування кабелю в будь-якій кліматичній зоні.

Хочете знати більше, бути в курсі всіх подій, знати про новинки в асортименті кабельної продукції МПКА, і отримувати інформацію про унікальність і особливості тієї чи іншої кабельної продукції?

Обов’язково підпишіться на наші сторінки в соцмережі:
Facebook Instagram

  Заповніть форму

   Відправте запит на прорахунок

    ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ

     ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ