Каталог
Меню

Центральний офіс:

Тел.: (061) 220-15-00 / (098) 441-15-41

Email: Office@mpka.com.ua

Філія Київ:

Тел.: (044) 227-36-77 / (068) 774-74-77

Email: Kiev@mpka.com.ua

Філія Львів :

Тел.: (067 ) 612-38-37 / (067) 678-93-24

Email: rm.east@mpka.com.ua

Кабель алюміній чи мідь – який краще?

Буквально ще років 20-30, вся проводка була алюмінієвою, а в сучасних будівництвах і ремонтах таких вже і не зустрінеш. Але чим мідь краще алюмінію? Яку проводку краще використовувати для будинку: мідну або алюмінієву? Де краще застосувати алюміній, а де мідь? Розповідаємо, чому матеріал проводів так швидко і безповоротно змінився в кращу сторону. На сьогоднішній день оптимальним рішенням, для прокладки електричної проводки, є використання мідних проводів.

 

Алюмінієві кабелі
Використання алюмінію було виправдано в основному за рахунок низької вартості цього матеріалу. Алюмінієві дроти легше міді, але вони більш слабкий провідник електрики. Провідність алюмінію приблизно в 1,5 рази нижче, ніж провідність міді. Також алюміній, в порівнянні з міддю, менш стійкий до розтягування.

Алюмінієва проводка не дозволяє використовувати енергоємні електроприлади, такі як індукційні варильні поверхні, печі, автоматичні пральні машини і т.п. Як правило, така електропроводка вимагає заміни і модернізації.

В даний час алюмінієві проводи успішно використовуються, в основному з великими поперечними перетинами, зазвичай вище 10 мм ². В цьому випадку важливою перевагою алюмінієвого проводу є те, що він на 70% легше, ніж мідь. Це підвищує зручність при прокладанні довгих і товстих кабелів.

 

Мідні кабелі
Вирішальним фактором при використанні мідних проводів є дуже хороша електропровідність міді. Також установка мідних проводів легше ніж алюмінієвих, головним чином через їх більшу гнучкість та механічну міцність. Мідні проводи не ушкоджуються при вигині або скручуванні.
Мідь перевершує алюміній по електропровідності. Питомий електричний опір міді становить 0,017 Ом * мм 2 / м в той час, як у алюмінію 0,028 Ом * мм 2 / м. Тобто електропровідність алюмінію складає 65-70% електропровідності міді, тому для одного і того ж навантаження алюмінієвий кабель доведеться брати перетином вище ніж міді.

Наприклад, необхідно живити навантаження в 5 кВт. Для неї потрібно буде взяти або мідний кабель перетином 2,5 мм2, наприклад, ВВГ 3х2,5, або алюмінієвий АВВГ перетином 4 мм2.

 

Перевага міді над алюмінієм для проводки
І мідь, і алюміній окислюються в процесі експлуатації під дією повітря. Однак у міді окислення відбувається значно повільніше, і сама по собі плівка (зеленуватий наліт) досить легко руйнується, тому непогано проводить струм (хоча прохідність трохи погіршується).
У алюмінію ж окислення відбувається набагато швидше, а сама оксидна плівка дуже щільна і погано проводить струм. Окислені сполуки на скручуваннях, зжимах або клемах найчастіше стають причиною горіння контакту.

Якщо брати механічну міцність то мідний кабель більш гнучкий і міцний, ніж алюмінієвий. В процесі монтажу жили доводиться згинати, наприклад, для з’єднання в розподільних коробках і розетках. Мідні жили можуть витримати багаторазове згинання без пошкодження, а ось алюмінієві лише 5 – 10 згинань, і після цього ламаються.

Особливі проблеми алюмінієва проводка створює, коли потрібно ремонтувати з’єднання в розподільній коробці – старий алюміній вже має мікротріщини, тому при одному невірному русі жила може обламатися і доведеться знімати частину штукатурки, щоб витягнути хоч трохи проводу.

Що стосується здатності провідника розсіювати тепло. Чим вище коефіцієнт теплопровідності, тим краще метал розсіює тепло. У міді коефіцієнт теплопровідності становить 389,6 Вт / м * ° С, а у алюмінію 209,3 Вт / м * ° С. Тобто мідь майже в два рази краще розсіює тепло, ніж алюміній. Особливо це важливо в місцях з’єднань, де провід гріється сильніше за все. При одному і тому ж навантаженні мідь в два рази швидше буде відводити тепло (точніше не нагріватися).

 

Перевага алюмінію над міддю для ліній електропередач (ЛЕП)
Якщо розглядати алюміній для повітряних ліній електропередач то є суттєва перевага, їх як і раніше виконують з цього металу.
Вага багато в чому визначається виходячи з щільності металу. Чим вище щільність, тим важче провідник. Щільність міді становить 8900 кг / м3, а алюмінію 2700 кг / м3. Тобто при рівному обсязі мідний дріт буде важити в 3,3 рази більше алюмінієвого. Для домашньої проводки це не критично, так як провід лежить в штробах, а для повітряної лінії електропередач це важливий показник. Саме тому для повітряних ліній електропередач використовують алюмінієвий провід.

Що ж стосується ціни, то алюміній має явну перевагу. Всі мінуси алюмінію позначилися на відносно невисокій ціні, яка приблизно в кілька разів нижче ціни на мідь, тому повітряні лінії, а також вводи в будинок виконують виключно алюмінієвим кабелем.

Фахівці часто сперечаються, що краще використовувати в проводах і кабелях, алюміній або мідь. Ці два метали володіють краще, на відміну від інших металів, електропровідністю при відносно невисокій вартості. Говорити про те, що якийсь із матеріалів кращий за інший просто не коректно, хоча обидва види проводів мають певні переваги і недоліки.

Сукупно всі фактори настільки важливі, що алюмінієві дроти та кабелі повсюдно застосовуються для передачі електроенергії на великі відстані (наприклад, між станціями та підстанціями, для підключення кінцевих споживачів до загальних електричних мереж тощо). Завдяки низькій вазі алюмінієвих дротів зменшується завантаження на електричні опори і ізолятори. Звідси можна зробити висновок, що алюмінієвий кабель підвищеного діаметра вигідніше застосовувати, ніж мідний. Однак алюміній має і ряд негативних властивостей – це:

 – невисока міцність;
 – знижена еластичність;
 – погана зварюваність;
 – низька технологічність подальшої переробки і вживання;
 – низький термін експлуатації;
 – невисока ремонтопридатність, і високочастотні властивості такого кабелю не на вищому рівні.
Алюмінієвий дріт мало використовується в тих місцях електричних машин, де велику вагу має не тільки вага, але і габарити.

 

Що стосується міді, то як вже говорилося, її електропровідність в півтора рази вище, ніж алюмінію. Відповідно і теплові втрати (і втрати напруги) в мідних провідниках будуть в півтора рази менше, ніж у алюмінію такого ж поперечного перерізу. Крім того мідь менш повалена корозії.

Конкуренція по використанню алюмінію або міді існує в світі давно (особливо для промислової і побутової електропроводки), тому вибір між ними повинен виконуватись кваліфікованим спеціалістом в залежності від конкретної ситуації.

Також не варто забувати, що алюмінієвий і мідні кабелі не можна з’єднувати безпосередньо один з одним, тому що утворюється гальванічна пара, в якій алюміній в наслідок електрокорозії дуже швидко руйнується, що погіршує електричний контакт. Місце з поганим контактом буде нагріватися, іскрити. В результаті цього надійність контактів буде зменшуватися, що може привести і до пожежі. Тому при необхідності з’єднання мідного та алюмінієвого проводів використовують сталеві клеми, роз’єми і перехідники, які запобігають безпосередньому контакту алюмінію і міді.

Якщо у вас будинок старше 20 років, при цьому в ньому алюмінієва проводка – замініть її, тому що термін дії алюмінію якраз 20 років. З ходом часу цей метал втрачає пластичність і в будь-який час може бути зруйнований під дією зовнішніх чинників. Нову проводку краще робити за допомогою мідного кабелю з урахуванням споживання електроенергії техніки.

Як правило, стандарти проводки для світильників і люстр вимагають мідного двожильного кабелю, більш складні прилади (потребують заземлення, наприклад, пральні машини, комп’ютер, водонагрівач) вимагають застосування трьохжильного мідного кабелю. Окремої проводки вимагають кухонні електроприлади. Для неї доцільно використовувати мідний трижильний кабель до 4 квадратних міліметрів.

Якщо ви визначилися з типом кабелю, який підходить саме вам, і хочете отримати бездоганну якість товару і висококваліфіковану консультацію наших фахівців, перед тим як купити кабель, звертайтеся до Запорізького заводу кабельної продукції МПКА.

Хочете знати більше, бути в курсі всіх подій, знати про новинки в асортименті кабельної продукції МПКА, і отримувати інформацію про унікальність і особливості тієї чи іншої кабельної продукції?

Обов’язково підпишіться на наші сторінки в соцмережі:
Facebook Instagram

  Заповніть форму

   Відправте запит на прорахунок

    ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ

     ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ